Play Stop  
Profil Služby Semináře Fotogalerie Reference Ceník Kontakt  

O FENG SHUI

HISTORIE A SOUČASNOST

FENG SHUI (čti feng šuej) je rozsáhlý a komplexní obor vědění  o zákonitostech proudění energie v přírodě a o vlivu kosmických sil na Zemi. FENG = vítr a SHUI = voda  jsou na naší planetě nejmocnější utvářející prvky, které ve společném působení tvarují Zemi jak na povrchu, tak i pod ním. Původ a zákonitosti spolupůsobení těchto sil vzniká propojením působení sil kosmických a zemských.

Já osobně definuji Feng shui jako vědu i umění, učení, nauku i filosofii. Podle mne jde o  nauku o životním prostředí a o znalost působení kosmických sil a přírodních zákonů v prostoru, tedy i v člověku.


ZÁKLADNÍ PRINCIP Feng shui je meandrující a přiměřeně rychle kroužící pohyb energie v prostoru (prostorově i výškově). Stejný je pohyb větru a vody v přírodě v jejich životodárné podobě.

Jakékoli zrychlení nebo přílišné zpomalení energie má za následek destrukci a zánik. Nejdůležitější součástí kvalitního Feng shui prostoru jsou pravidla, opatření a nápravy, aby k takové situaci nedocházelo.  


Kořeny Feng shui sahají do oblasti Tibetu před asi 6000 roky a odtud se  v tzv. legendárních dobách šíří do tehdejší staré Číny, kde se Feng shui dále rozvíjí a využívá především jako umění GEOMANTIE.

Nejstarším zdrojem, z něhož se vyvinula celá Taoistická kosmologie, takže i Feng shui, Tradiční čínská medicína a původní bojová umění (znalost a umění práce s energií v lidském těle), je tzv. I´TING neboli KNIHA PROMĚN, která popisuje utváření světa a vývoj veškerých přírodních a jiných vztahů dialektickým spolupůsobením plusové a minusové energie. Nejeden současný vědec  (především kvantový fyzik)  dnes stojí před tehdejším věděním v úžasu.

Feng shui se z Číny rozšířilo nejdříve do Japonska, kde jej v současnosti  můžeme nalézt především v podobě překrásných japonských zahrad. Postupně se šíří do celého světa a poslední vlna Feng shui byla zaznamenaná v 70.letech, kdy se Feng shui prostřednictvím hnutí New Age šíří z Hong Kongu do USA , Anglie a Evropy. Toto Feng shui je velmi populární a publikováno ve většině současných knih, má však s tím původním již pramálo společného. Je založené na zjednodušené metodě (šablona Pa-kua přiložená na vstup), která nevychází ze světových stran, a tím nemůže být chápána jako holistická metoda pojímající člověka jako součást většího celku – přírody a kosmu, tak jak to bylo původně.

Původní čínští geomanté z pověření císařů vyhledávali tzv. DRAČÍ ŽÍLY (energetické proudy) a podzemní vodní toky. Podle jejich zjištění se následně řídila poloha a orientace zakládaných měst a paláců. Principy Feng shui se využívaly i přímo ve stavitelství, stejně jako na západě spřízněná POSVÁTNÁ GEOMETRIE, která byla součástí vědění všech starých vyspělých civilizací a  rozvinula se především v Egyptě, antice a gotice (Katedrála v Chartres). Poslední známé stavby podle principů POSVÁTNÉ GEOMETRIE postavil náš barokní stavitel Santiny (Křtiny u Brna, Zelená hora,…). K těm méně známým současným stavebním počinům patří např. celé město Washington, Pentagon,…


   

   

V komunistické Číně je Feng shui oficiálně zakázáno a postupně u mladé generace upadá v zapomnění. Díky některým mistrům Feng shui se však stačilo v převážné míře rozšířit do světa. Přesto pro studium a praktikování kvalitního Feng shui je dnes nutné vyhledávat a opírat se o původní zdroje.


FENG SHUI STAVBY A DESIGN DNES

S radostí sleduji, jak po několika stoletích zapomnění objevuje západ  Feng shui jako nedílnou  součást zdravého života a jako jednu z možností vědomého ovlivnění a  zvýšení kvality našeho bytí.

Principy Feng shui můžeme využít prakticky u jakýchkoli staveb – od rodinných domů, přes domy činžovní, byty, veřejné instituce, kancelářské komplexy, až po obchodní a výrobní prostory.

O DESIGNU říká definice, že se jedná o soubor funkčních a vizuálních hodnot, přitom funkce a vzhled mají být ve vyváženém poměru.Podle řečeného Feng shui design zajišťuje vyváženost vzhledu a funkce a současně podporuje zdravý život.

Za Feng shui design můžeme považovat nejen organickou architekturu, bio architekturu, atd. ,ale v podstatě jakýkoli design, protože Feng shui stejně jako příroda pracuje se všemi tvary a barvami. Tyto jsou však používány cíleně a podle daného systému. Designové prvky mohou dokonce svým tvarem, barvou a materiálem posloužit jako tzv. nápravné prostředky Feng shui, které dorovnávají případné energetické disharmonie.

Pokud se týká trendů a módy, Feng shui se jimi sice prvořadě neřídí, ale může je respektovat a dokonce využívat podobně jako designové prvky.

Ve Feng shui, které praktikuji, navrhuji interiéry jak východního, tak západního stylu. Stavba nebo interiér podle Feng shui se nemusí nutně prezentovat organickým tvarem, oranžovou barvou,zvonkohrami, bambusem, východními motivy….Naopak může působit  ryze „západně“, moderně, jednoduše až minimalisticky.

Ve Feng shui, které praktikuji, propojuji principy východního Feng shui, s věděním západu a s moderními znalostmi o zdravém prostředí, tj. zdravými materiály,  psychologií barev, problematice elektromagnetického smogu, alternativními zdroji energie, trvale obnovitelným rozvojem a zdroji, atd.

Jak tedy poznáte dobré Feng shui? Prakticky okamžitě podle toho, že se v daném prostoru cítíte dobře a uvolněně. Z dlouhodobého posouzení podporují kvalitní Feng shui stavby a interiéry zdraví a vitalitu  svých obyvatel a prosperitu jejich činností.


SVĚTOVÁ  ARCHITEKTURA

V moderní architektuře  20. a 21.století nalezlo Feng shui  uplatnění především ve světě. Jeho principy využívá dnes již řada známých architektů, např. světoznámý architektonický ateliér Foster and partners www.fosterandpartners.com založený architektem Lordem Normanem Fosterem, držitelem Pritzkerovy ceny.

Podle principů Feng shui jsou postaveny např.tyto světoznámé budovy:

Hongkong and Shanghai Banking Corporation, Lord Norman Foster, 1986Townhall of London – Londýnská radnice, Lord N.Foster, 2002 Dubai – 7mi hvězdičkový hotel Arabská věž od architekta W.S.Atkinse, kde jsou uplatněny principy Feng shui do posledního detailu.Věž Tchai-Pei, Tchaiwan, 2004The Kingdom centre RIYADH v Saudské arábii, oceněno 2002Budova  ředitelství British Airways v Londýně - letiště Heathrow, arch. Niels TorpLetiště Kansas, Osaka v Japonsku, 1988-94, arch.Renzo PianoLetiště v Pekingu, Čína, arch.Lord N.FosterU nás je krásnou ukázkou Feng shui např.Vaňkovka v Brně, kde se využilo proudění lidí, tedy toku energie, mezi autobusovým nádražím a centrem, a kde je naprosto ukázkově zpracované kruhové těžiště se zaměřením na restaurace a občerstvení.Naopak ukázkou velmi špatného Feng shui, je například situace Červeného kostela v Brně, jehož vstup je obnažený a míří na něj z jihu silně frekventovaná ulice Husova.Ve světě je v dnešní době již postaveno mnoho staveb podle principů Feng shui a jak vidíte, mohou mít nejrůznější tvar, vzhled, styl, atd. V této souvislosti Vás může napadnout myšlenka „A jak tedy poznám stavbu nebo prostor, kde byly uplatněny principy Feng shui?“. Na první pohled to samozřejmě vůbec nemusíte poznat. Poznáte to totiž až na „pohled druhý“, a to podle toho, jak se v takovém prostředí cítíte, jak takové prostředí podporuje Vaši vitalitu a celkovou prosperitu. Věřte, že u všech staveb, které přetrvaly věky, byly dodrženy principy našich přírodních a vesmírných zákonitostí.